andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

5. Find the length of the highlighted arc from A to B
Joe collected 94 stamps altogether. He collected 27 in April and 34 in May. How many did he collect in June?
pls help me i need an a
If TR = 11 ft, find the length of PS. Round to the nearest hundredth. P T R 16° S arc PS = ft
Please help with this question
how can social media be used in teaching and learning in higher education?
Identify the reflection of the figure with vertices T(−1,3), U(−3,−17), and V(12,−8) across the y-axis. Answers: T (−1, −3), U (−3, 17), V (12, 8) T (1, −3), U
Binary molecules haveA) multiple (2+) or many elements bonded ionically & covalently.B) 2 elements ionically bonded.C) 2 elements covalently bonded.D) 1 ele
Cantante colombiana y también tiene una marca de perfume con su nombre.JuanesPlácido DomingoJulio IglesiasShakira
Could anyone check if I'm okay?