reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Partner Investment A $4300 B $7700 The amounts that two partners invested in a new business are given in the table above. If the partners share the profits in
darwin's theory of evolution explain the concept of “survival of the fittest.”
at end of spanish american war all was true about cuba except
An altiplano is a(n): a. low area with small mountains b. plain high in the andes c. agricultural area in brazil d. type of brazilian aircraft e.altitudinal
negative 6 over 5, multiplied by x minus 4 equals negative 46
what is a naturally occurring gas that's found in most soils and rocks and can cause lung cancer
What are discretionary calories?
Choose the system of equations which matches the following graph: a line includes points 0 comma negative 4 and 4 comma 2. A line includes points 0 comma negati
The blood-brain barrier occurs when the physical structures of the brain prevent blood from intermingling with the extracellular fluid of brain cells. This sepa
Abyssal plains are the flattest areas on earth. a. true b. false