aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

How many electrons in an atom can have each of the following quantum number or sublevel designations? (a) n = 2, l = 1, ml = 0 (b) 5p (c) n = 4, l = 3
IF A LIQUID WEIGHS 2 POUNDS AND HAS A CApacity of 3 gallons. what is its density
The kinetic energy of a photoionized electron increases linearly with the wavelength of the ionizing radiation, but is independent of the intensity of the radia
(3n^2+13n^3+5n)-(7n+4n^3)
1. How were Mexicans treated by people who settled in the land ceded to the US by Mexico? 2. What happened to most of the Mexican People living in the territory
Solve for x. 2/3(x-7) = -2
GIVING BRAINLIEST Green Middle School has 270 boys, 250 girls, 26 teachers, and a supporting staff of 5 employees. The school uses an average of 126,776 gallons
Which best explains how the viewpoint in the Greenberg interview differed from that in the informational text on Thurgood Marshall. A. The informational article
In 1679, New Hampshire was established as a what colony?
Drag the events that led to the Great Depression in order Farmers and ranchers mortgaged their farms to buy more land and equipment. Farmers in the Great Plains