Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

How many atoms are in lead (III) bicarbonate?
Suppose a​ five-year, bond with annual coupons has a price of and a yield to maturity of . What is the​ bond's coupon​ rate? The​ bond's coupon rate is ????​%.
if the line y=2ax+3 is parallel to the line y= 4-6x fine a
frankie calculated that she would need 9.5 yards of wallpaper to decorate her room. The wallpaper she chose had a large pattern, so instead she needed 13 yards
Write the decimal as a fraction in simplest form. -0.125 =
need of food for living 150 word​
The first 10 m of a 100 m dash are covered in 2 s by a sprinter whofrom rest and accelerates constantly. The remaining 90 m is run witsame velocity the sprinter
Please help I would really appreciate it
determine the value of x(2x+19) + (3×+8)​
Mr. Taylor invests $60 000 in a bank which pays a simple interest of 4% p.a. After 9 months, he withdraws all his money. How much does he receive altogether?