jake4445 jake4445
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

takabaka526
takabaka526 takabaka526
  • 02-07-2018
37 cents per can. ($0.37/can)
Answer Link
annaclaire22 annaclaire22
  • 02-07-2018
2.70 per can because when you work out the math you get that
Answer Link

Otras preguntas

A line that passes through [-7,3] and [-6,-1]
a student constructed a simple electric circuit where two light bulbs were connected in parallel. The circuit power source was a 6.0-V cell. One of the light bu
Which equation can be used to solve for x? Choose from the Equation Bank please
x(a-b)=b(c-x)make x the subject of the formular pls help meee​
The company produced 5,600 units during the month.A total of 14,700 pounds of material were purchased at a cost of $41,160.There was no beginning inventory of m
How was industrialization similar in the United States and Japan?O A. Both countries industrialized despite resistance from thegovernment.O B. Both countries su
How can people reach their full potential?
Writers should check to make sure their homophones are used accurately because homophones are easily confused due to their similar Abc sounds histories meanings
Can you please help #6 GRADE
Question: Take a look at the cartoon on the picture below then answer the following questions. 1. Describe what you see and read in the cartoon. Who is featured