AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The difference of a number and -6 is less than 9 What is this word problem as an inequality? SUPER EASY MATH
Please with this problem
math help,, please help !
Can someone help me plz
Ryo accidentally ordered 240% as many eggs as his restaurant needed. What fraction of the number of eggs his restaurant needs did ryo order?
Joe borrowed $2,000 from the bank at a rate of 7% simple interest per year. How much interest did he pay in 3 years? In 3 years, Joe pays $ in interest.
What is the slope of the line that passes through the points (-3, 5) and (1, 7)? 1/2 1 2
THe table shows the amounts of food collected by two homerooms. Homeroom A collects 21 additional items of food. How many more items does Homeroom B need to col
Fermentation is carried out regularly, and not only during oxygen emergencies, by what organisms?
What is 150 mm expressed in decimeters