samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the function at x = 2? Enter your answer in the box. Coordinate grid with both axis ranging from negative 5 to 5. A graph of a straight lin
solve 3(80-9x) = x - 96
El tomate, la papa, el maíz y __ son originarios de américa. el arroz la naranja el aguacate __ fue alimento básico para los incas. la papa el cacao el maíz los
Use the figure to find the length HJ. Assume △DEF ≅ △GHJ. *I GOT 30*
which event occurred first and led to the other three global
Describe artificial intelligence, and contrast the human mind and the computer as information processors
During the late 1840s and early 1850s, the addition of new territory into the united states affected the sectional disagreements over slavery by
Earthquakes with a very deep focus are usually located along ________.
How do you solve Y(5y-11)?
who is responsible for making sure members of the military are paid?a) all citizens b) the presidentc) charity groupsd) the supreme court