ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

care for the responsive choking adult consists of cycles of which of the following? select 2 answers.a. Back blowsb. Abdominal thrustsc. Breathsd. CPRe. Finger
The average distance between the earth and the moon is 386,000 km. Expressed in scientific notation, this distance is written as
can u give me the ans for this question
3 A question in a book asks students to write 7058 to three significant figures. One student writes the answer 7050. What mistake has he made? Another student w
please answerrrrrrrrrrrr
54321 code in english language​
Which country experienced a civil war in 2005?a) Egyptb) Kenyac) South Africad) Sudan
Multiply: -5 x (-3) x 7a. 90b. -105c. 105d. -90
correct the following sentence using proper grammar: i will going 2 shop too buy icecream
State the number of possible positive and negative real zeros of the function f(x)=9x^6-3x^5+33x^4-11x^3+18x^2-6x