Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Question 12 hydrogen gas has a density of 0.090/gl , and at normal pressure and 2.57°c one mole of it takes up 22.4l . how would you calculate the moles in 410.
Which organic compound has this component? RNA A.carbohydrates B.lipids C.nucleic acids D.proteins
Are the two triangles below similar? (5 points) Triangles GHI and JKL are shown. Angle H measures 95 degrees, angle I measures 50 degrees, side GH measures 9,
Simplify to create an equivalent expression. −r+8(−5r−2)
I need help with this math question asap
Ralph has normal blood clotting but has two brothers and a sister with hemophilia what are the most probable genotypes of Ralph parents
Jen has $24 to spend on five pens after buying them she had $14. How much did each pen cost?
I need help with these two questions real quick please. What is the best option for achieving better health after high school? Find a new doctor Only eat frui
Which of the following is equivalent to the expression
match the stem and leaf plot to the correct set of data. A) 6, 5, 5, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 6, 6, 6, 5, 5, 5 B) 15, 15, 16, 21, 21, 21, 35, 36 C) 1.5, 1.5, 1.6, 2.1