spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

SOMEONE HELP PLS ASAP. THANKS SOO MUCHHH!
Read the excerpt from Animal Farm. As Clover looked down the hillside her eyes filled with tears. If she could have spoken her thoughts, it would have been to s
There are 700 people at a funfair. 4/7 of the 700 people are boys. 1/10 . The rest of the 700 people are adults. Work out the number of adults at the funfair.
Opposite of cellular respiration
Do the ratios 9/10 and 2/4 form a proportion?
6. A fish tank measures 19.5 inches long by 12 inches wide by 15 inches tall. The tank is filled with water to a point 2 inches from the top of the tank. How mu
Can someone please help me
Analyze how the Bill of Rights limits the powers of the government and ensures individual rights. Use Amendments 2, 4, & 7. Give examples of how each Amendm
Somebody help me please
Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator.