kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

The innkeeper provided us with a place to spend the night what kind of phrase is to spend the night
Select the reasons the colonists gave for not wanting to declare their independence. A.England had agreed to address their grievances. B.England would be diffic
A mi maestro le _____ escribir en la pizarra.
What is the is point-slope (3,1) m=0?
The force of attraction between earth and objects on its surface is
Whats a sentence using amendment?
Caesar's fellow senator who is very protective of Roman republic is
If x equals 3 calculate the value of 2x squared plus x
how do you find a slope
Je ne parle pas espagnol