bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Look at the number line below what value does point X show
Question 11 of 11 The 6 students in Mrs. Baker's class were asked how many minutes it takes them to get to school in the morning. Here is what they answered. 4,
how might this passage have encouraged trade between china and europe
What is the domain of the function?Domain: x
Who is John f Kennedys kid
Evaluate (-315) ×4 with the correct explaination
Ethanol is being used as an additive to gasoline. The combustion of 1 mol of ethanol releases 1367 kJ of energy. How many Calories are released?
Lisa played soccer for 234 hours on Saturday and for 135 hours on Sunday. How many hours did she play soccer during the weekend?
50 points!! help asap pls Write the equation of a circle with a radius of length 10 and a center at (-4, -9). Answer choices in attached image
please need help asap i will mark branlietsChoose the graph that correctly represents the equation 3x + 9y = −18. btw one of the graphs is the anwser