Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 04-05-2016
  • Mathematics
contestada

you go shopping for a 10 lb. Family pack of ground beef for 23.47.There is a manger's special coupon for 3.25 off your purchase.How much did u pay per pound?

Respuesta :

swagginrebelchainzz
swagginrebelchainzz swagginrebelchainzz
  • 04-05-2016
2.022 i believe! cause you subtract 3.25, then divide it by 10lb!
Answer Link

Otras preguntas

Is Charles David Waller in WW1
A train travels at a speed of 30 mph and travel a distance of 240 miles. How long did it take the train to complete it's journey?
A grocery store receipt shows 5% state tax due on laundry detergent and a flower bouquet. Does it matter whether the tax is calculated on each separate item o
Words to match the expression 36÷4
What is the reason for cleaning dishes, utensils, and food preparation surfaces?
What is the difference between federalism and separation of powers
How do you round to the greatest place value
How many grams of CO2 are produced by burning 8.32g of C4H10?
89.36 rounded to the ones place
Carine is 7 years older than her brother. Three years ago, their total age was 43 years. What will be Carine's age in 12 years' time?