metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

give me the answer of this picture​
Pls help me, write what you think these quotes mean to you !!!!
Simplify 5(1+3)^2. Can you guys help me I'm stuck....
− 16 = please helllpppp
3sinx - 4cosx = 5 solve this
Which of the following is not a potential drawback of movies with current hot- button topics? * They may only appeal to certain demographics or political views.
On your lower grades, you have already performed the Physical Fitness Test. And so, we assume that you already know how to demonstrate the various tests. Below
State 50 living things ​
25^2/5 using the root symbol
Page 151: 15-19 Someone Help...I don't understand how to do these parts I want to get better at them​