trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

If you are given time and distance, you can determine power if you know Select one: A. force. B. watts. C. energy. D. joules.
Who is the closest relative to modern humans?
What is the smallest angle of rotational symmetry that maps a regular nonagon (9 sides) onto itself? ___°
Marx described the _____ as creating income "from nothing - without creating a product or service to sell in exchange for wealth
58 people answered a survey saying they like cheese. There was a total of 74 people surveyed. What is the percentage of people who liked cheese? Round to the ne
Dr. stevens studies positive psychology. which of the four big ideas in psychology is most represented in this aspect of psychology? critical thinking the two-t
Wizards are step-by-step guides for tasks in application software
How are globes and map projections related?
Molly jogged at a rate of 6 miles per hour. what is her rate in feet per second?
What goals does this system believe in ncall thatt apply command