zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

In what form do plants store the energy produced from sunlight?.
Which of the following inequalities defines the solution set for the inequality 23 - 6x > 5?
Which revision makes the passage grammatically correct? i don't know where jeff went; he was here this morning.
I need the answers quickly
Total Surface Area = ? 2 in 5 in 6 in
Please help me with this IXL
What was ironic about the way franklin d roosevelt was raised and the fact that he was the leader during the us Great Depression
Which of the three subatomic particles; ____1______ ALWAYS the same, ____2_____changes in isotopes, and _____3____ changes in ions?
Britney weighs 36 1/2 pounds. Brad weighs 2 times as much as Britney. How much does Brad weigh?
seems B. Read the student draft and look for any corrections that need to be made. Then choose the best answer to each question.​