makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Your patient is suspected of tuberculosis. Your PPE should include ________. 1) Simple face mask. 2) Nonrebreather mask. 3) Non-HEPA surgical mask. 4) N-95 resp
Evaluate (4/9) raise to power -1/2
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. match the inventor with his invention.a) eli whitney b) henry bessemerc) thomas edisond) james watt e
How much potential energy does a 1000 kg roller coaster have when it is at the top of a 40 meter hill? O 5 40,000 J O 392,000 J O 294,000 J O 25 J
Evelyn placed $1,500 in a savings account with 5.2% interest, compounded annually. How much will she have in the account after 12 years? round your answer to th
Would you personally like to work for a healthcare organization that performs similar services around the globe? Why or why not?
Can you help me solve this in explanation
what is science??????​
Get ready for a tough one! All the digits are different odd numbers between 0 and 10. The number with the greatest value is in the thousands place. The number w
The median of first five natural number is