banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

what is the simplest form for 20/100
Which of the following units for mass is an SI unit?
The speed of light in a certain medium is 61.2% of the speed of light in vacuum. What is the index of refraction of the medium?
The ­­­­­­­­­­­­­­­­­___________ is more likely to support increasing the government’s role in providing social programs. Populist Party Independent Party Democ
what's Saul's father name?
what is the actual meaning of universal
a retailer is considering investing 190000 in a second store the probability that sales will be 300000 is 0.6 and the probability that sales will be 150000 is 0
Protecting an entire ecosystem ensures that
Anyone wiling to send tips if i help you?
Describe how fibers are important to the body