loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is equivalent equation
What is the imagery in the sound of thunder
Please assist me with this
A waste treatment pond is 50 m long and 25 m wide, and has an average depth of 2 m. The density of the waste is 75.3lbm/ft^3 .Calculate the weight of the pond c
The stage of the stress response in which the pituitary gland releases a flood of adrenocorticotropic hormones is
Which equation has a solution of x = 9? A. 5x=45 B. 2x=20 C. 4+x=12 D. x+7=26
Open the line segment translation application. Line segment AB is a translation of line segment CD 6 units down. Drag line segment CD and try to move it onto li
a. Draw the logic gate implementation for the Boolean function F = W X(Y + Z).b. Write the DeMorgan equivalent Boolean statement in part (a) and draw its logic
The average gorilla can travel 40.23 meters in 4 seconds, calculate the average speed in meters per second (m/s) 
cuál es la suma de los primeros 30 términos de la sucesión 1,2,3,4​