mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Tú ______ muchos aplausos. a) recibieron b) recibió c) recibiste d) recibieron
Apply the distributive property to create an equivalent expression 1/2(10x+20y+10z)
Two continental plates that seem to have collided are the
QubbLUI LUI 2 Points Which term refers to music comprised of two or more indep A. Anglican chant O B. Cantus firmus O C. Gregorian Chant O D. Polyphony
why are there different seasons​
Epinephrine is a protein hormone found in many animals. Epinephrine stimulates a signaling pathway that results in the breakdown of glycogen to glucose in the l
A mass spectrometer accelerates doubly ionized atoms of charge 2e over a potential difference V before they enter a uniform magnetic field B which is perpendic
A 2.31-kg rope is stretched between supports that are 10.4 m apart, and has a tension in it of 49.2 N. If one end of the rope is slightly tweaked, how long will
Can anyone help me do the questions that are circled with red and you don't need to do the graphing calculator thing, please
What is the least common multiple of 12 and 4?