mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

In the cask of amontillado which line supports that the story is a man vs man conflict
A man bought a dozen boxes with 24 highlighter pens inside for $8 each box. He repacked five of those boxes into packages of 6 highlighters each and sold them f
Which of these allowed the united states to send "all aid short of war" to britain despite its status as a neutral nation early in world war ii?
which the following is required for a virus to relplicate? warm temperaturecold temperaturedamp conditionsluving host cell
Read "Coal and the Environment." What resource is often compromised due to mining?
6. Classify the following functions as exponential growth or decay. (4 pts) a) f(t) = 250(1.05t) b) f(t) = 175(0.97t) c) f(x) =
14 added to 19 times an unknown number is 195. What is the value of the unknown number?
Which statement MOST effectively precedes the passage above ?
The world peacekeeping body formed after world war 2 was called the
You want to put $4,000 in a simple interest account. It has a 2.5% annual interest rate. How long will it take you to earn $500 in interest?