abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

One example of Thoreau’s use of irony is in paragraph 25. What other examples of irony seem effective in his argument?
If a 4 × 16 rectangle has the same area as a square, what is the length of a side of the square? a. 8 b. 6 c. 10 d. 12
0.68 = 0.6 + ___ = ____ x 0.1 + 8 x ____
Select the correct answer. A person exhales carbon dioxide and moisture. Which example of the characteristics of life is most similar? A. A gazelle runs away f
Will mark first correct answer brainlist Which steps can be used to solve 6/7x+1/2=7/8 for x. Check all that apply Divide both sides of the equation by 7/8. S
Which factor causes gas and dust to pull together during the first stage of star formation? density gravity heat pressure
My initial task was to conquer my science homework because it was neither as challenging nor as complicated as my math assignment which of the following best pa
the question is on the picture
13•[18 divided by (15-9)} Evaluate
The term "ancient Egypt refers to what?