Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

help with the photo please.....
The deadly weapon called Greek fire was used by this empire to defend itself?
Which of the following is a warning sign of an abusive relationship? Bad grades in math. Plays violent video games. Likes to joke around (wrong). Cruelty to ani
Select the correct answer.how does realism differ from romanticism?]
TRUE OR FALSE It is important to know the heat index because it gives you a more realistic idea of the temperature your body will feel outdoors.
What type of style did leonardo da vinci use to paint mona lisa?
Seven is greater less than or equal to 24/4?
What is the imaginary line on which an spinning sphere rotates?
In His curse upon Satan, God announced the devil's immediate doom. True False True right? Sorry im not too religious and this is a mandatory class I'm having to
How do you say pickle in spanish?