janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

how many grams are there in 1.77 x 10^22 atoms of beryllium
hii please help i’ll give brainliest
A professional photographer working for a top newspaper would like control over the quality and editing process of digital photos. Which file format should be u
factor 1/9 out of 1/9x+10/9
the direct energy source of cellular respiration is-----------
A family spends 20% of its income on mortgage repayments of RM 800 per month, Calculate the monthly income of the family.​
I neee help Please!!!
if m∠PQS = m∠TQR = 30° and m∠PQR = 85°, find m∠SQT. Question 7 options: A) 55° B) 115° C) 60° D) 25°
Convert the following repeating decimal to a fraction in simplest form. .43
ILL MARK AS BRAINLESS PLS HELP