lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Please answer this correctly
A new soft drink is being market tested. a sample of 400 individuals participated in the taste test and 80 indicated they like the taste. A. At a 5% significant
Which revision of the first sentence best incorporates the literary term mood? Rainsford is not in the mood to listen to Whitney’s irrational assumptions about
What goes in the rest of the atoms diagram ?
As a new employee in the Lottery Commission, your first job is to design a new prize. Your idea is to create two grand prize choices: (1) receiving the lump sum
What is the slope of the line represented by the equation f(x) = -3x + 7? A. -7 B. -3 C. 3 D. 7
Please answer this question now
The amino acids in bacteria and plants can be classified in families based on the precursor molecule in the synthesis pathway of each family member. Each family
I'm a bank manager and parent of two high school students, so I know just how important financial literacy is for teenagers. College students today are graduat
¿Qué tipo de polígono forman las coordenadas A (2,1), B (7,1), C (2, 4)?