getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Determine the number of solutions for each equation
How is the desert ecosystem the same from the rainforest ecosystem?
Louisa needs 3 liters of lemonade and pouch for a picnic. She has 1,800 millIliters of lemonade. How much punch does she need?
A syndrome that is bothersome urgency accompanied by day and night frequency
3) Unlike political parties, interest groups A) generally win control of the government. B) are specifically discussed in the Constitution. C) concern the
The standing lateral raise is a muscular resistance exercise that primarily works which muscle group?
If f(x) = x2 + 5 and g(x) = 5x + 4, what is [f o g](6)
suppose the students who scored 85 and 90 on the math test take the test again and score 95. How many stars would you have to add to the picturegraph next to 95
I need plz some on help me
40 Points annoyed and sick of this, please help