johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Determine the ideas that would be most worthy to share in a literary discussion about johnny tremain.
Malika decides to use some of her savings to buy a bicycle. She compares the prices of 3 brands of bicycles: the RacerZ, the Speedmonster, and the Swiftee. The
Define your variable and write an equation that models the cost of each bracelet. X
How much do these ikea flower pots cost individually?
Find the 15th term of the geometric sequence 3,−12,48,.
Write a summary of the following passage: Full-time employees earn vacation days at the rate of one day per month, or twelve days per year. Vacation time may b
helpppppppppppppppppppp
the wretched refuse of your teeming shore explain the meaning behind this quote
The internal rate of return of a project is the discount rate at which npv is? ( a. positive ( b. negative ( c. zero ( d. negative minus positive
whats the difference between kinetic and potential energy?