katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

Solve 3(x - 2) < 18.
7x = -67 - 11v 5x = -73 - 11v
A Meteorite Strikes On October 9, 1992, a 27-pound meteorite struck a car in Peekskill, NY, leaving a dent 22 cm deep in the trunk.If the meteorite struck the c
8(y+4)-2(y-1)=70-3y solve for y
Determine the missing amounts in each of the following four independent scenarios: a. X Co. had a $4,700 beginning balance in accounts payable on January 1, Yea
whole numbers are __ integers
Students in many elementary and secondary schools wear uniforms. Arguments abound for and against school uniforms, but teachers in schools that have adopted uni
What determines the monetary value of a good or service?
Ellos ________ en la cafetería de la escuela. Question 5 options: a) come b) comes c) comemos d) comen
A _______ solution has a lower osmotic pressure than the intracellular fluid of the cell and tends to cause osmotic swelling and lysis of cells.