yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Run slow lest you ________ fall down. *willshallshouldmay​
(b) Rationalise the denominator and simplify fully 10 +3√2 / √2
i won tug of war today
impacts of the ryotwari system
I do not get this pls answer
What does 'As we speak' mean?
What are the causes of depletion of biodiversity ​
Why might a financial advisor suggest donating to a charity? (5 points) a A free membership b A tax break c Additional assets d A higher money contribution
Adult tickets for the school musical sold for $3.50 and student tickets sold for $2.50. On a given night, 321 tickets were sold for $937.50. How many of each ki
5. How would living in an estuary help crabs avoid the problems that carbonic acid creates? Please help