chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

The ____________ man stays in bed today to dream about tomorrow's successes.
write a short essay about dwarf planet​
In the previous lesson, you learned about Medieval art. Please see the artifact below and answer the following questions. What can we tell about the owner of th
What are THREE way you learn more about a new culture?
WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT!!
PLS HELP 30 POINTS simplify (2√2)(3√3) pls show your work!!!!
What is the narrator’s mood after he kills his wife? How does he behave? What is his greatest feeling? Why? The Black Cat
what was the shortest battle in WW2​
What is the value of the first term in the following arithmetic sequence? -9,-2,5, 12,... A. -9 B. 7 C. 9 -D . 7
Question 3 "Mercantilism" can best be described as O colonies producing raw materials that parent countries turn into finished materials. O parent countries enc