rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference of life and death?
A jar contains 5 blue marbles, 7 yellow marbles, and 8 green marbles. What is the probability of randomly choosing a blue marble, not replacing it, and then cho
Which of the following is not true about scholar-officials in Tang and Song China?
The formula for glue says to add 55mL of hardener to each container of resin. How much hardener should be added to 14 containers of resin?
Which two of the following advances did Europeans borrow from China?
I need help with this question!
Which area of the U.S. economy has been most directly harmed by the trend toward outsourcing that began in the late 20th century? Agriculture or Manufacturing?
What is the length of a room with an actual length of 20 ft
How many ears of corn would equal to 5 pounds?
Some penguins were playing on the ice. Ten of them dove in the water. A few seconds later, 6 of those penguins jumped back onto the ice. Now there are 12 pengui