catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

how does the standard of living in North America compare to that of the rest of the world
which genre represented a break away from conformity and mocked modern civilization
Why does the speed of sound depend on air temperature?
state the commutative property of multipication, and provide an example using two different numbers
Look at the enormous limestone statue below. Known as the Great Sphinx of Giza, it was created in about 2500 BCE in Egypt. What about this artifact could tell u
How are metamorphic rocks part of the rock cycle?
according to the biological species concept, individuals belong to the same species if they can interbreed in nature and produce viable, fertile offspring. prez
Is the product of two perfect squares always a perfect square
average age to get married
long term effects of alcohol