dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What can be a business name for a Spinning Jenny
One way americans express opinions through the media is by ?
Summarize the Fundamental orders of Connecticut in one sentence.
Humans are able to recognize about 100 basic phonemes. true or false
How can we protect the world's biodiversity??
how do i find the area
Regina has started making baby quilts to sell at a craft fair. The inside of each quilt will measure four feet by five feet and will be surrounded by a border o
Concept that means identifying or giving credit to the owner or creative artist of a copyrighted
Kevin works as a cook. He earns $1,628.14 every 8 weeks. About how much does Kevin earn per week? A About $250.00 per week B About $150 per week C About $200
The role of the president pro tempore of the senate is to be the head in the senate. to be president if the vice president cannot. to act as assistant to the pa