nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

−5t=−45 Help I need help thanks
Fermions are force carriers. True False
The_______is where the writer asks the reader to act in support of the writer's claim. counterclaim call to action explanation
2,9,20,35,54,77 What's this pattern What's the next 3 sequence
In an engine, an almost ideal gas is compressed adiabatically to half its volume. In doing so, 2820 J of work is done on the gas. Required: a. How much heat flo
Explain how the earth recycles and reuses it's own crust (Make it a paragraph)
A circular park of radius 20m is situated in a colony. Three boys Ankur, Syed and David are sitting at equal distance on its boundary each having a toy telephon
what happens in a warm front​
Choose all the apply. The_____ is/are used after introductory elements within a sentence. period comma exclamation point question mark semicolon colon c
Which is a source of revenue for cable news but not for network news? a. donations b. advertising c. license fees d. kickbacks from politicians