meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

The temperature is 15°C and drops 8°C. Write an addition equation to calculate the final temperature. What is the final temperature?
Which equation is the inverse of 2(x - 2)2 = 8(7 + y)? -2(x - 2)2 = -8(7 + y) y=4x2-x-6 y=-228+4x y=2+28+4
Is this statement true or false? Humor should never be used in a presentation as it will distract your audience. true false
What was the textbook that the students used in the colony?​
Why do airline pilots use great-circle routes to plot airline flight paths?​
What are some random fun facts about you? What make you unique? What makes you different from others?
Use an infinitive to combine these two sentences into one sentence. Bob used raspberry flavor in the cod liver oil. It masks the taste of the medicine.
percentage of change from $158.49 to $149.99
How are humpback whales related to blue whales and minke whales
The members of the Electoral College, called Electors, were supposed to be _________ than the common people.