Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

The Spartan Soccer Club raised $2,800 in its annual drive. They spent $18.85 for each one of eight soccer balls and $652 each for two new goals. About how much
Calculating Currency Exchange Raj is visiting the United States and needs to convert 2,000 rupees to US dollars.
Use the compass to construct a segment on CD that is congruent to the segment AB.
How does the high specific heat of water help maintain the temperature of earth?
what is The energy of motion is called?
If you are in a car accident caused by someone else who also has insurance, which type of insurance plan will not require you to pay out of pocket costs?
What do the players pantomime how is this different from the play that follows?
Which body part or system does the virus enter before spreading to the rest of the body?
Read the excerpt. Sylvan historian, who canst thus express A flowery tale more sweetly than our rhyme: Why do you think the speaker describes the urn as a histo
If AD = 18.02 cm and AB= 20 cm, calculate the length of AC