happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

Justice blacks opinion was issued in which of these Supreme Court cases
under feudalism was Europe protected from outside threats
Which organism reproduces through budding?
Find the inverse of each function 1) g (x)= 3+(x-1)^3 4) f (x)=x^3+2 5) f (n)= 5 square root of (-n+1/2)
where does the overwhelming amount of seismic activity occur on the Earth's surface
how much of earths land surface is desert
When completing your thesis statement, you should have all of the following EXCEPT definitive answers to your topic question. examples and cases for evidence.
What did the Puritans, Quakers, and Catholics living in England in the 1600s all have in common?
What characteristic is descriptive of a solution?
Which of these pronouns is third person plural posessive? A. They B. Who C. Theirs D. That