eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Given the replacement set (2,3,4,5) solve 7x - 4 = 3x + 8
why is the sun so far fromthe moon?
Which group was a US ally in the Vietnam War? A.) Viet Cong B.) Army of the Republic of Vietnam C.) Viet Minh D.) People's Army of Vietnam
Which act was passed in the late 1800s to exclude an entire ethnic group? -Curtis Act -Townshend Act -Chinese Exclusion Act -Civil Rights Act
Why did the Republican Isolationists refuse to ratify President Wilson’s League of Nations? A:They were angry about the president’s decision to take only one Re
Which of the following statements best describes the course of the Korean War during the last year-and-a-half of the conflict? A) Casualties were minimal. B) Ne
describe some of the steps to finding a quality doctor
135pounds 5 months later 120 pounds find percent decrease
Which of the following statements about the culture of the ancient Olmec civilization is true? Their beliefs and culture basically disappeared after the Spanish
how to round 0.64 to the greatest nonzero place