lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

What is the decimal form of 2/3
Ken needs to take Uber to get to the movies. Uber driver charges $3.50 for the first mile, and then $2.75 for each mile after that. If the total charge is $18.6
When birds get flu and cows go mad! How safe are we? What words help show the problem developing
in an ecosystem what form does carbon take after photosynthesis
Review the map below and answer the question that follows it. Which of the following is a TRUE statement? The United States has a higher population density tha
how do debates impact elections?
The distance between the points (-10, -2) and (5,6) is
Which number on the map represented the GREATEST barrier to westward expansion to the Pacific? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4
The formula for the area, A, of a triangle is A=1/2bh, where b is the base and h is the height of the triangle. Find the area of the triangle If Area = 1/2(√6)
I need help with this and I have a lot more to go