angelajames8 angelajames8
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is Product cost

Respuesta :

chanheepink101
chanheepink101 chanheepink101
  • 03-10-2020

Answer:

Production or product costs refer to the costs incurred by a business from manufacturing a product or providing a service. Production costs can include a variety of expenses, such as labor, raw materials, consumable manufacturing supplies, and general overhead

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1. What are the similarities and differences between Electronegativity and Ionization Energy?
Simplify the following trig expressions to an expression involving at most one trig function
Hi, can you help me answer this question, please, thank you!
What is the mass of a helium sample that contains 0.448 moles of He has?
help.par1. What is the product of 2/10 and 4/9?A. 6/19B. 4/45c. 9/20D. 11/14
The solutions to a quadratic equation are -2 and 6. What is the equation of its axisof symmetry?
Hello hope all is well. Can you help me with this i don't understand what I need to write
Consider the parent function P(x)=x2, a parabola that opens upward and passes through the points (−1,1), (0,0) and (1,1).Each of the following graphs shows P(x)
Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.jelly18oz at $1.3632oz at $2.02
need help with a question