bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Dave receives a salary of $200 a week plus a commission of 10% of his weekly sales. An equation y = m x + b represents Dave’s weekly earnings. The y-intercept i
(sinx+cosx)2=sin2x+1​
What does elaborate mean in this passage
Most mammals have diploid body cells and haploid gametes. During __________, chromosomes from haploid gametes combine, and a __________ zygote is formed. A. i
A balloon contains 25.0 grams helium (He) gas at room temperature (22 °C) and occupies a volume of 75.0 L. How much pressure does the He gas exert on the walls
PLS! Answer asap!! What best describes the shelter of the Mississippian American Indians during this time period? A) the American Indian shelters were teepees
12. The Jimenez family watched television for a total of 9 1/3 hours during a one- week period. What is the average number of hours per day they watched televis
perform the following calculations: (-16) - (-42)
The reason why bonds form between atoms or molecules is to make a more stable become more unstable allowing for things to change. O True O False
3.3 In order to scale figure F back to figure E, what scale factor should you use? 2 2 20 Submit and Explain 24 20