dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

0.0287 scientific notation
I think you are missing a dash thing in between the words "mid" and "May".
This is my question, "What temperature is good for ice to last atleast 2 hours in 80 degree weather". What is the independent variable , dependent variable and
Anna said that the product of 7/8 * 1 1/2 equals 7/2. how can you tell her answer is wrong?
Which punctuation correction would improve the following sentence? Instead of calling a her i talked to another friend who is good at listening and feeling my
What is the solar process that results in the production of energy? A. nuclear fission B. nuclear fusion C. convection D. radiation
What is the length of each side of a 100.0 gram cube of platinum?
Best answer gets brainliest.. answer all!
write the expression (4x-2)×6(2x+7) in the standard form of a quadratic expression ax^{2}+bx+c. What are the values of the coefficients of each term and the con
What was the name of 5 laws or acts that England levied against the colonies after the French and Indian War?