taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is a characteristic of weight <br />I need it please answer it​
Please Help! Asap! I’m on a deadline!!
The endpoints of a diameter of a circle are located at (5,9) and (11,17) which is an equation of the circle?
What did the railroad strike of 1877 and the homestead strike of 1892 have in common?
Many retail stores, such as grocery stores and discount stores, experience long lines during peak periods of the day. The problem is noticeably worse on certain
Complete the passage with the correct verb forms in the past tense. Use either the imparfait or the passé compose form of each verb. Tout d’abord, nous _______
while heating various liquids in a lab, Sascha notices that many of the liquides boil more quickly
Help me find the surface area please!
What is the slope of the line with points (7, 6) and (-2, 2)?
31. Last month, Sharon's Deli charged the Business Club $231for 18 chicken lunches and 14 ham lunches. This month,the charge was $225.00 for 15 chicken lunches