pa3tricherit
pa3tricherit pa3tricherit
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

if a 13 ounce cereal box cost five dollars what is the unit price per ounce

Respuesta :

samantha84848
samantha84848 samantha84848
  • 02-10-2016
$2.60 since all you have to do is divide 13 by 5. 
Answer Link

Otras preguntas

What is measured by a wave period
Now we add 0.15 mol of naoh to 1.00 liter of the solution that was given in part 1. what is the ph of the solution after the naoh addition? answer in units of p
A restaurant offers 12 types of entrees, 6 types of appetizers, and 4 types of rice. how many meals of appetizer, entree, and ice are there
What is the combined weight of the 1/2 lb bags of trail mix?
What did the Copernican revolution demonstrate
Solve the system of equations using substitution: 7y+2x=16 5y-9=x
In 56 years, Kevin will be 9 times as old as he is right now. How old is he right now?
Find the percent of the number. Explain your method. 30% of 50
One day a store sold 29 sweatshirts. white ones cost $11.95 and yellow ones cost $11.50. in all, $338.90 worth of sweatshirts were sold. how many of each color
Selena played 32 games of chess. If she won x games, which expression represents her losses?