jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Adriana is suffering from fluctuating hearing loss and vertigo. Adriana’s doctor confirms that she has an accumulation of fluid in her ears. What is Adriana’s d
Translate the sum of 6 and the product of 8 and x into a mathematical expression
What is 870 rounded to nearest 10?
How are exponential Functions related to logarithmic functions?
Which of the following statements is true?Concrete absorbs visible light and re-radiates it as infrared energy.Concrete cannot absorb infrared energy.Concrete a
What statement accurately describes China after the civil war
WHAT IS 6 x 6 x 6 x 6 x 6 is exponet form
which of these resources do the Koreas have a import​
The text addresses the notion that all cultural groups are socially stratified. what implication, if any, does this have for psychological counseling?
if I have an assignment that is giving 48 points and I only get 29 what percentage is that