jansarappa
jansarappa jansarappa
  • 02-10-2016
  • Mathematics
contestada

another company offers a rate of $0.05 per minute. how would you find the unit rate per hour?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 02-10-2016
if the rate is 0.05 per minute, and there is 60 minutes in an hour....
0.05 (60) = 30....the rate would be $ 30 for 60 minutes.
so the unite rate per hour is : $ 30 per hr
Answer Link

Otras preguntas

The sum of two numbers is 48. If one third of one number is 5 greater than one sixth of another number, which of the following is the smaller number?
Why are leaves green??
Write each rate as a unit rate 40.8 gallons in 8 containers
a/an ___ modifies a noun, a verb or another adverb.
what 2 elements mak up one respiration
wha is the volume (ml) of 0.23 kg of pure water
27 over 75 as a decimal in the thousandths place
multiplying decimals
Name the two processes that autotrophs use to make carbohydrates.
Prewriting for an essay includes organizing ideas. Arrange the given steps for organizing information in a logical sequence. 1)Review the outline and make chang