doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

25% of 88 is the same as what percent of 22? 1) 12 1/2% 2)40% 3) 50% 4) 100%
What is the best estimate product for 289 and 7
evaluate -a.   a=2.2  need help
Can some one help me ??? Anyone ?
What does the fact the pi is irrational indicate about it'd decimal equivalent
900 is 1/10 of what?
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
convert to a scientific notation  860,000,000,000 =
is -n always sometime or never a positive number ?explain
do u guys know the answer for 4/5b=16