abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

1. What is the Electoral College?
Which expression is equivalent to (5x^7+7x^8) − (4x^4−2x^8)? A. 9x^8 + 5x^7−4x^4 B. 3x^8 + 7x^7 C. 12x^8 − 2x^4 D. 5x^8 + 5x^7 + 4x^4
There are a total of 75 students in the robotics club and science club. The science club has 9 more students than the robotics club. How many students are in th
PLEASE HELP ASAP! ! ! ! ! ! ! ! A mountain climber exerts 41,ooo J of work to climb a cliff. How much power does the climber need if she wants to finish in only
a housekeeper mixed 5 gallons of blue paint with every 9 gallon of yellow paint in order to make a green paint which ratio of gallon of blue paint to gallon of
how many neutrons does a atom of cobalt have?
how does the yellow fever altered history
w and y are supplementary. find m
Which statement best compares the use of imagery and color in the poem and artwork to portray the woman? Her hair is black with hints of red, the color of seaw
write the correct abbreviation for each metric unit