caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

The rhyme scheme of Shakespeare' s sonnets is a. ABBA CDDC EFFE GG. b. AABB CCDD EEFF GG. c. ABCD ABCD ABCD GG. d. ABAB CDCD EFEF GG.
What impact did railroads have on cities across the United States at the turn of the twentieth century?
Which Romantic writer bested others in a ghost story challenge?
Name the five categories food can be grouped into.
how is it possible mohave thousands of different proteins when there are only 20 different amino acids
Which verb form correctly completes the sentence? No pienso que ella ____ la letra de la cancion? A) recuerdes B) recuerde C) recuerden D) recordemos
what should i capitalize in the phrase:The song "Singing in the rain" comes from the movie of the same name starring Gene Kelly, Debbie Reynolds, and Donald O'C
Which factor is a measure of the oxygen in a body of water? A. temperature B. dissolved oxygen C. pH D. turbidity
Help I need this quick
What is the total weight of 3 bags if their individual weights are 2/5, 7/10, and 3/5 pounds? Give your answer as a mixed number in simplest form.