Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to 1112÷1/3
. Sharon is building bookshelves for her room. She bought a board that is 10 1/2 feet long. If she cuts the board into three equal pieces, how long will each sh
what figure langed is That television is state-of-the-art. *
What is the circumference? 30 ft
List ten phrases from the poem oh, the places you’ll go that relate to you attending college. Explain how each phrase relates
what number increased by 62%, results in the value of 59.94
One way that Hinduism and Shintoism are similar is that the people who practice the religions A. share the same sacred ceremonies. B. believe in the idea of rei
Please help I’ll give you brainliest.If I have a Lithium atom with 1 valence electron, and one oxygen atom with 6 valance electrons. And then I add 1 valence el
12 seconds after starting from rest a frewly falling cantaloupe has a speed of
Discuss the physical and/or mental health benefits for the different types of exercise that you will be doing over the summer. Remember, you can practice pronun